Narsisiste Müstakbel Maktülü Olduğumu Söylemeyin, O Beni Sevgilisi/Eşi Sanıyor?-I-

Kendine zarar verme davranışı olarak partner seçimi üzerine karalamalar – I –

Genellikle bir narsisist ile yaşamanın zorluğu, bu zorlukla başa çıkma stratejileri ya da narsisistin karşısındaki kişiyi nasıl manüple ettiği yazılır, çizilir. Evet tüm yazılanlar gerçektir. Gerçektir lakin, ilişki içinde sadece narsisiste odaklanmak, ondan korunmak için nasıl manüple ettiği, nasıl değersizleştirdiği üzerine rehberler okumak sizi bir sonraki narsistin ağına düşmekten alıkoymayabilir. Alıkoymaz çünkü sizin de bu ilişki içine girmenizi sağlayan psikolojik nedenleriniz (bağlanma stiliniz, kendilik örgütlenmeniz, kişilik özellikleriniz vb) ihtiyaçlarınız ya da çıkmazlarınız vardır.

Bununla beraber, eğer çok zorlu, size oldukça hasar vermiş bir ilişkiden çıkmışsanız bu size, narsisistin aksine, kendinizi iyileştirmek için bir motivasyon sağlar ve soluğu bir psikoterapi odasında alabilirsiniz. İşte o zaman kendi adınıza döngünüzü kırma şansını yakalamış olursunuz (ki bu narsisistin yapmayacağı bir seçimdir.) Bu karar ile, sizi bir narsisiste yönelten ruhsal ihtiyaçlarınızla  kendinizi sabote etmenizi/kendinize zarar verme kapasitenizi ortadan kaldırma lüksünü yaşarsınız.

Evet, narsisist sizin kendinize zarar verdiğinizi görmenizi engelleyecek en güzel partner adayıdır. Çünkü kendine zarar verme eğilimi bilinç dışı bir yönelimdir. Bu yönelimi fark etmek psikoterapötik bir çalışma yapmadan pek olası değildir. Bunu gündelik yaşamda sadece hep aynı türden insanlara rastlıyorum, ya da yine olmadı nidaları ile ve ilişkilerden sonra yaşadığınız depresif bir dönemle, ilişkilere duyduğunuz güvensizliklerle anlatırsınız. Bu anlamı ile ben bir narsisist ile yaşanan ilişkinin, kendine zarar verme bilinçdışı eğilimi olan kişi için bir tetikçi olduğunu düşünüyorum. Yani o ve onunla yaşanan ilişki, sizin kendi elinizi kirletmeden amma velakin kendinizi ruhsal bir maktule dönüştürecek olan bir katil ve cinayet mahallidir.

Bir insan neden ve nasıl kendine zarar verir. Bunun pek çok nedeni vardır ve bu neden kişiye ait öykü içinde aranmalıdır. Bu yazı dizisi, zehirli bir ilişkinin de kendine zarar verme davranışlarından biri olarak ele alınması gereğini ve nedenlerini aktaracaktır.

(Kişisel anlamda böyle bir ilişki içinde iseniz ya da zorlu bir ilişkiden yani çıkmış ve başınıza ne geldiğini anlamlandırmak istiyorsanız bir uzmana başvurmanız sizin için anlamlı olabilir.)

Bu kararı vermenizi kolaylaştırmak için narsisistin karşısındaki kişiye nasıl zarar verdiğini anlatan yazılardaki temel unsurlarla insanların kendine zarar verme kapasiteleri arasındaki ilişkiyi netleştirmek işe yarayabilir. Şimdi bu netleştirme için adım adım narsisist karşısındakine ne yapar? Bu yapılanların  partnerin  içsel dünyasında karşılık bulduğu, eşleştiği yer/ler neresidir? Sırasıyla inceleyelim;

Nevhan Varol

Devam edecek…..